U sanksionuan deputet nga vota e antarsise Pd – iste!

0
334

Pas nje pune te madhe te komisjonit Ruli – Nishani , ( njeri rrulosi e tjetri nishanoj) u pergatiten listat , u cuan per votime , votoj anetarsia , dolen deputet , tani kan edhe nje provim , ate te kryesise dhe kryetarit dhe deputetet jan gati , per 25 prill.
Nga njoftimet e komisjoneve kishte edhe mungesa te anetarsise qe shkonin deri edhe 40% , qe nuk morren pjese ne votime nga te dhena e te thena andej e kendej ne facbook dhe kjo eshte normale me sa duket!
Por une jam anetar I pd, themelues I saj, dhe drejtues nga kryetar dege rrethi, kryetar grupseksioni ne vitet e veshtira 97- 2000, kurr u zvendesova nga nje sigurims , prurje tribale , por kjo eshte nje histori me vete dhe do shkruaj nje dite.
Pastaj ngela drejtues seksioni , ku ne seksion kishte emra te posteve te medha , nga zv/ min deri tek disa drejtora te rendesishem shteteror.
Nje dite dola ne pension ( shteti), dhe pashe qe me kishin nxjerre edhe ne pension partie, te deleguarit e qendres qe merreshin me organizimin e ri te pd, ne njesite e Tiranes , nuk begenisen te me thirrnin te dorezoja detyren , por u ngushellova qe ky fenomen ishte bere edhe per shume miq e koleget te tjere, dhe veten athere e kisha te futur tek simpatizantet e Bashes .
Nje here m’u dha rasti te isha ne nje takim me te deleguarat ( dy xonja) qe nuk njihnin statutin, dhe kuptova pse ishte vepruar me ne te paret e pd ne ate menyre , pra jo s’e ishim ” armika” sic thote nje mbesa ime vogel kurre harrojme t’i plotesojme nfonje kerkese, por aq dinin.
Takimin e fundit e pata me zj Grida Duma , ne nje mbledhje seksioni , qe per hire te vertetes , njoha nje zonje ndryshe , me nje profil te vencant qe I ka munguar ose takuar rralle ne pd , nje drejtues progresiste, larg ca ulerimasve si koleget te saj!
Diskutova dhe u thashe qe ky do jete diskutimi im I fundit ( por jo pjesmarrja) dhe u ndjeva shkelqyeshem qe drejtuese si Zj Grida me tha hapur , te falnderoj , n’a keni dhene nje leksion te mbrekullueshem! Kisha diskutuar me dhjetra here ne konferenca e kuvend, mbledhje te keshillit kombetar, ku per hire te vertetes jam pritur mire por edhe keq nga hierarket, por kesaj rradhe ishte ndryshe , me lumturoj nje zonje si Grida , qe zoti ja ka falur te tera , nga perfomanca , bukuria tek mendja e mprefte qe ju mungon sishoqeve te saja ne Pd .
Qe athere e deri me sot , une shkruaj ndonjehere ne Facbook , ku shprehe mendimet e mija pet mire apo kritike per ecurine e pd, por konstat kam qene ne dy gjera kunder , gjithmone I pandryshyeshem – 1 kundra bojkotit te pd 2- kundra aleances me LSI.
I permenda keto s’e nuk morra asnje ftese per te votuar kandidate ne zonen nr1 , ku shume prej tyre I kam miq te vjeter partie , por kurre me kontribuos s’e une , por nga ana tjeter nuk jam ‘ rival’ qe ti konkuroja , perkundrazi mbeshtetes I disa syresh prej tyre, pra votues I tyre!
Cfare te kete ndodhur valle , s’e mu merzite edhe shoqja , s’e edhe ajo nuk kishte ftese per votim.?!
Morra ne telefon nje shok nga nje nje si tjeter , ka qene drejtor dhe prefekt per nje periudhe 5 vjecare ne nje rreth te rendesishem , por mbi te gjtha nje pd ist , skrupulos , dhe e pyeta s’e a shkoi per te votuar kandidatet?
Jo me tha , nuk me lajmeroi njeri , u merzita pak , por I thashe vetes varrja, por bisedova me ca shok dhe ata si puna ime , ishin lene pasdore.
Per t’a qetesuar I thashe qe keshtu ka ndodhur edhe me m’ua fsmiljarisht , por mos u merrzite s’e do krijone une nje parti , dhe pos e arrita kete, do shkojme gjetke s’e n’a luten s’e jane ndonja nje qinte.
Keshtu me ndodhi m’ua dhe shume miqeve te mije , nuk n’a ftuane ne votime , kam frike s’e mos me behet ves , e nuk do shkoje as me 25 pril, dhe kam pas vetes pasonjes shume me teper s’e kandidatet – deputet , qe do t’a shikojne me dylbi parlamentit!

Shkrua nga Tomorr Xhani – ish kryetar i PD ne baze .