Xun Çetta – Viktima të plagjiaturave pa ligj apo inateve dhe lufta për të dal

0
105

Tash sa vite kam verejtut se lufta për të dal, parimin personal tjetri nuk e mban. Bash ashtu siq tjetri të thot, fillo më ja thënë, aty për aty kundershtar e bënë !!!
Kjo ndodh kur nuk mbajm shenime e as mbajm mend dhe në surrat tjetrit më ja thënë : Stop, nuk po të kundershtoj por këtë gjë ka kohë kur ta kam thënë.
Unë personalisht, Milaimit këtë gjë ja thëm ngase ai kështu shpesh po bënë, mendimin e tjetrir e interpreton madje nganjëhere KOPY e bënë, po pse Milaimi nuk e perkrahke zonjën Pacolli këtu e këtë të fundit asajë më ja thënë ?
Lexo titullimin dhe tekstin deri në fund :

Diqka nuk po kuptoj mes zonjës Fitore Pacolli dhe z. Milaim Zeka !!!

Diqka nuk po kuptoj mes zonjës Fitore Pacolli dhe z. Milaim Zeka !!!
Po këtë mendim të zonjës Pacolli e ndan dhe e ka ngritur si shqetësim disa herë vet z. Milaim Zeka, madje më fyerjët më të rënda ish pushtetarëve të këtyre 20 viteve pas lufte, fyrje siq din Milaimi më !
Nuk mendoj se e kishte për fushatë atë kohë duke perseritur më dhjetra here gjitha ato akuza e fyrje nga më të ndryshmet për disa të quajturve të luftës që kurr nuk kanë luftuar dhe për disa të luftës të cilët luftën e mjelën dhe e shndrruan në një lopë e cila nuk gjuan shkelma mbi ata të cilët thithin aq keq sa paqën e fituar duan të na kthejn në luftë.
Milaimi, të tillë luftetarësh i ka kritikuar vet sa që Fitotja ,,Strinca e re” siq e quan më cinizëm Milaimi, nuk din e jo se nuk guxon, por sot, pikërisht për fushatë politike Milaimi e fyen dhe nuk lën gjë pa i thënë Fitorës !!!
Milaimi, ka kohë që kur e ka zbutur bile dukshëm zhargonin e ult të komunikimit çfarë kishte, kush e percjell, studion dhe analizon, e verënë këtë ndryshim të ngadalshëm tëk z. Zeka.
Milaimi ka kohë që kur ka reduktuar perseritjën e vet reklamimit tij se si aj vjen nga Suedija dhe çdo gjë na servonte si shembull pozitiv Suedez, e bënte këtë pa rreshtur Milaimi për ta shfrytzuar mentalitetrin e popullit tone i cili bën pas të huajve shmë më shumë se pas mendjeve tona të ngritura.
Milaimi herëpasherë ka bërë kthesa të momentit dhe gjithësesi na hyn në punë por ai nuk po harron misionin e tij politik për nuk e di kënd a më së shumti Milaimi do ti kontribonte vendit ne Gjykatën Speciale nese mirrët si deshmitar vetëm për çka ka thenë dhe nxjerrur nga tjerët publikisht.
Milaimi duhet sa më pare ta harron që të njejtin karakter të problemeve ta lakoj në disa rasa ( kupto e lexo variante ), varësisht kur dhe si i konvenon atij dhe sevilizmit politik çfarë kërkon momenti.
Milaimi duhet ta rrallon shprehjën e tepruar si : ,,Perfekt-ekzakt-ashtu pra-bravo”etj, etj, Milaimi duhët të mos hesht për gjërat të cilat më kujdesë e strategji i hesht dhe mundesisht mos ta kuptojn të tjerët heshjtjën e tij edhe pse të gjithë e dijm se Milaimi i din por nuk i thot ato gjëra parase ato të marrin frymë e pastaj o burra…
Kur e lexova reagimi-sqarimin e dytë –II- të zonjës Fitore Pacolli më u dok sikur po e lexoj dhe dëgjoj Milaim Zekën duke i then bash të gjitha këto e më shumë se kaq.
Krejt në fund parase ta lexoni reagimin e dytë të zonjës Pacolli e cila siq po dijn politikanet tek ne, u bë temë dite më rëndësi më shumë se tema për pandemi, e unë dua tu përkujtoj një gjë :
As nuk e mbroj zonjën Pacolli e cila nuk do kishte pse të keqkuptohët e sulmohët, e as nuk e sulmoj z. Zeka, nga vet fakti se edhe sikur Nëna e Ramushit të kishte shkuar në Amerikë për sherim, kjo do ishte një krenari për vendin tonë si një kujdesë për Nënën e dëshmorëve…
Nuk e sulmoj por e këshilloj që të jetë sa më orogjinal dhe pa makiazhë politike, ptra mikun tim z. Milaim Zeka i cili tashmë për mua dhe tek unë, është i skenuar në gjitha rrotullimet e skanerit mbi dhe rreth fizikut të z. Milaim Zreka.
Mua më mundojn shpirtnisht, tepër keq më shkatrrojn këto praktika të bërit emer në politikë pa asnjë vlerë politike fal mediave kaq të politizuara dhe korrubtuara për të mos thenë se janë media të ngritura nga vet paraja e krimit të shumë politikanve tone të cilët i kontrollojn dhe menagjojn ato…
Ky ishte shperthimi i shpirtit tim mbi kaq pluhur të ngritur sot ndaj zonjës Pacolli e cila nuk po di çfarë tha e që nuk e kanë thenë ata që po e kundershtojn ? apo ndoshta vetëm adresat më kordinata kritikuesit po i ndrrojn !!!.
Luzern 16.04.2020
Xun Çetta
Lexo vëtëm reagimin e dytë brenda pak orësh të zonjës Fitore Pacolli e cila tërë ditën na u bë temë dite nga media tona :
U kritikua ashpër që e përmendi nënën e Ramush Haradinajt, Fitore Pacolli reagon përsëri
Pas reagimeve të shumta që mori lidhur me deklaratën e saj për nënën e ish’kryeministrit Ramush Haradinaj, deputetja e LVV’së, Fitore Pacolli ka thënë se nuk e ka fyer askënd vetëm e ka thënë të vërtetën, raporton Gazeta Express.
Pacolli përmes një shkrimi në Facebook thotë se ka treguar se si është udhëhequr vendi tash e 20 vite e nuk është investuar asgjë për përmirësimin e kushteve në spitalet e Kosovës.
“Unë nuk kam fyer nënën e askujt. Kam treguar sesi ata që kanë udhëhequr me vendin nuk kanë investuar asnjë cent në përmirësimin e kushteve në spitalet tona ku të gjitha nënat e sidomos nënat e dëshmorëve e të zhdukurve, që sot jetojnë në varfëri të skajshme e që nuk kanë pasur rastin të kenë ndonjë djalë/vajzë president/ministër e kryeministër, të kenë një vend ku mjekohen e trajtohen me dinjitet në vendin për të cilën flijuan fëmijët e tyre.
Kam thënë sesi ata që kanë udhëhequr këtë vend për 20 vjet ua kanë mohuar të drejtën e shkollimit cilësor fëmijëve të dëshmorëve e veteranëve të vërtetë që sakrifikuan për këtë vend.
Ata që kanë udhëhequr me vendin për 20 vjet na kanë fyer të gjithëve”, ka deklaruar ajo./GazetaExpress/

Burimi/Facebook