ZOTI TA SHENDERITE MEDJEN “MIKU IM”.

0
1020

Me ka takuar shpesh te takoj njerez nga me te ndryshmit,por nganjehere dhe me te paskrupullit. Nga vete kultura ime i respektoj te gjithe njerzit pa dallim feje dhe ideje. U jap respekt edhe pse nuk jane ndalur duke folur pas kraheve te mij. U duket se njerzit me te cilet flasin e komunikojne,nuk mi dergojne fjalet e tyre. Por nuk ndolle ashtu ne te gjitha rastet,sepse mes tyre ka nga ata njerez qe i dua dhe i respektoj,por te njejten gje edhe ata e reflektojne ndaj meje.

                     #  #  #

Qe ne fillimet e mija ne emigracion u njoha me shume njerez, fola e qendrova shume here me ta i ftova per darka e dreka dhe pas shpines sime shpifnin dhe nuk linin gje pa folur. Me kujtohet ne keto momente nje rast teper interesant,kur ky “mik” i familjes qe une e respektoja,na kish shkuar qe te perkthente ne nje familje nga Kosova. Dhe sapo kishte rene fjala per mua,kish filluar me ato te vetat,duke folur e imituar mua,ne momentet ,kur une nuk isha vetvetja,por sa isha kthyer per here te dyte ne jete dhe gjeja perkrahje dhe mirekuptim ,nga njerez qe nuk e prisja,por dhe nga danez qe me rrinin prane e me ndihmonin. E ky “miku ” im donte te fliste dhe per gjera qe nuk ishin te miat,por vec fol e fol,duke harruar se ato fjale do te vinin nje dite ne veshin tim.

Por “miku” im nuk e kish ndale hovin, sapo te nderrohej nje personel i ambasades,ai duhej te shkonte patjeter dhe te jipte te dhenat e para ,per shqiptaret ,por pa harruar asnjehere edhe per te folur per personin tim ,me notat me negative. Nuk e kuptoja se cfare dhe ku une i behesha aq pengese ,sa nuk ndalej se shpifuri e “lehuri “si qenet rrugeve te Shqiperise. Nuk mund te kishte ditelindje apo feste ku “miku”,duhej patjeter qe ti njihte te panishmit ,me shpifjet e tija ne drejtimin tim. Dhe perseri “miku im ” nuk u ndalte ,duke e ditur se shume prej atyre qe ishin te paranishem aty une gezoja respekt dhe bemat e tij ndaj meje do te me vinin ne veshin tim.
Dhe pse une i mirrja te gjitha theniet e tij,une perseri ku e takoja e respektoja,por ai akoma nuk arrinte te kuptonte,se goja e tij “hale”,duhej te mbyllej e te mos celej me kurre,as per te mire e as per te keq.
“Mikut” i thane nje dite qe te rregjistrohej ne nje grupim te shqiptarve,por “miku”,jo qe nuk pranoi,por dhe i fyeu rende anetaret e kesaj shoqate,por nuk harroi te permendete edhe emrin tim dhe si gjithnje me ato te tijat…
E bukur kjo apo jo … hahaha.
Nuk e di ky “miku”,kur do ta kuptoje…sepse te fyesh tjeterin pas shpine ka bere dy here faj… Por ndonje dite do ta hase tek ndonje “hundelesh” dhe do te dale me hunde te thyera,sepse “miku” nuk ndalet se foluri edhe per ata qe ai u lepihet.
Por do ti thoshja kujdes lum miku,se nuk jane te gjithe te edukur si une dhe nje dite do gjesh belane …
Dhe si per cudine time “miku” u kujtua pas 10 vitesh dhe me dergoi nje mesazh.
“U gezova pa mase” se “miku” ish kujtuar kaq vone per te me ftuar … hahaha.
“Miku” me ftonte te behesha pjese e nje klani te vjeter por me nje organizim te ri,ku kish marre keshilla nga dipllomati,per ti ngaterruar me keq te “shkretet emigrat”.
U habita kur “miku” kish marre kete inisiative tua kthente shpinen atyre qe kish kaluar kaq e kaq vite se bashku,ku kish qene ne ditelindje e festa me ta dhe tani donte tua kthente shpinen miqve dhe njerzve te afert te tij,per tu bere “drejtues”,se keshtu i ish premtuar.
“Miku donte te krijonte nje “lidhje te re” me “bijte e Eterve komuniste”. Edhe kjo e bukur per “mikun” tim.
Bravo “miku” andej ktheju,se po fryn era e vjeter komuniste por me drejtim te ri,jo me baballaret por bijte e tyre. Edhe sa kohe ne keshtu do te durojme ty o “Miku” me keto budalliqet e tua.
Mos harro “I dashur miku” ,se shprehja jote e thene ne ate ambjet ku ti ke qene ,”qe une rri vete me ato qe ….” eshte tashme e rregjistruar dhe athere do te jete me fatale per ty,kur te marrin vesh ,sepse “Ti i dashur miku” je njeri qe vetem mbarte fjale sa andej kendej.
Nuk eshte mire keshtu “miku”,se “do biesh shpejt nga fiku”.
Jo “miku” tek une nuk gjen mbeshtetje,sepse une baballaret e tyre komuniste i lashe pas 20 -vite dhe erdha ne boten e lire,ne boten demokratike. Ti mund te bashkohesh me kope ujqerish e ulkonjash,me njerez qe 45 vite ua pine gjakun nje populli,por i dashur “miku”mua mos kerko te me hedhesh ne ate batakun tend,ne ato prapaskenat e tua. Une e di mire se ti ke qene e mbetesh vegel ne duart e kuj mund te te perdore. Jo i dashur “miku” une nuk jam i tille. Une eci perpara me mendjen time dhe jam njeriu me i pamvarur,sepse i tille kam qene gjithnje dhe i tille do mbetem perhere,deri sa ne damaret e mij te rrahe gjaku i te parve te mij,qe luftuam per burreri e trimeri,per te mbrojtur trojet tona,nuk ju nenshtruam,as kerkuj dhe nuk u beme vegla dhe lavire te botes e te europes ,kurves plake.

Ndaj kujdes me mua,sepse une nuk jam vegel ,qe te me perdoresh ti per interesat e nje grupi te vogel njerzish qe duan te mbrojne interesat e familjeve e eterve te tyre…

Me mua nuk do ti a arrijne ta bejne kurre nje gje te tille .

OH SA MIRE ME QENE SHQIPTAR dhe jo legen ku mund te lajne duar e prapanicat kur done te tjeret.

Mbec me shendet e Zoti ta shendritete mendjen “miku” im…